A 2019-2020-as tanév első félévében az Adorjáni Károly Általános Iskolában sikerült felszerelni újabb két tantermet interaktív taneszközökkel a Bethlen Gábor Alap jóvoltából. A projekt megnevezése „Elemi osztályos tantermek felszerelése interaktív taneszközökkel” volt. Amint a projekt címe is mutatja ezúttal a III. B. és IV. B. osztályok tantermeibe került interaktív tábla, digitális vetítő, vezérlő számítógép és az ezekhez tartozó kiegészítők. A pályázat átfogó célja a marossárpataki elemi
osztályos tanulóink digitális kompetenciáinak megalapozása és tanóráik vonzóbbá tétele. Az ebből eredő közvetlen cél az említett két elemi osztályos tanterem felszerelése volt digitális interaktív taneszközökkel. Iskolánknak több, mint 500 tanulója van, akik vidéki diákokként a megfelelő, korszerű módszerek és
taneszközök alkalmazása révén megalapozhatják versenyképességüket a központi, városi iskolák tanulóihoz viszonyítva. Ennek kitűnő, kipróbált eszköze lehet a központi iskola két tantermének interaktívvá tétele.
Pozitív tapasztalataink vannak interaktív taneszközök sikeres használatára és népszerűségére (már van két hasonló tantermünk), és szeretnénk elérni azt, hogy tanulóink és pedagógusaink nem csak felsőbb osztályokban, hanem már elemi szinten is maximálisan kihasználhassák a projektnek köszönhetően a rendelkezésre álló digitális, interaktív tartalmakat korszerűsített tantermeikben. Ezáltal tantermeik nem csupán kellemes környezetet, hanem funkcionális kulturális és tudományos műhelyt is jelentenének, ahol a gyerekek megfelelő, motiváló környezetben megalapozhatják, illetve fejleszthetik digitális kompetenciájukat, tökéletesíthetik ismereteiket, sajátíthatják el történelmüket és élhetik meg kultúrájukat. Tanintézményünk szoros partnerségi kapcsolatban áll a helyi közösséggel (civil szervezetek, hagyományőrző néptánc-csoport, önkormányzat, helyi egyházak, helyi gyermekotthon és más szociális intézmények). Ebből az következik, hogy infrastruktúránkat – így a korszerűsített tantermeket is – szélesebb körben használhatják különböző hagyományőrző és művelődési eseményekre, rendezvényekre az iskolai programon kívül is. A korszerű, interaktív eszközökkel felszerelt tantermek ugyanakkor jelentősen hozzásegíthetik tanulóinkat ahhoz is, hogy vidéki iskolaként hatékonyan felzárkózhassanak városközpontokban tanuló, hasonló korú diáktársaikhoz, és ezáltal hosszú távon a község és a kistérség versenyképességét is növelhessék.
Az eszközök beszerzése már megtörtént és sikeresen fel is szereltük a két említett tantermet ezekkel az eszközökkel. Az első félévben már sikerült is megtartani az első interaktív tanórákat az új interaktív tantermekben.
Nagy Domokos
A beszámoló a községi újságban is elérhető: